Росія покарала США за нові санкції та звільнила сотні росіян. У чому логіка?


Путін вирішив помститися американцям за санкції висилкою дипломатів посольства США та погрожує іншими обмежувальними заходами


Американське посольство в Росії має скоротити кількість своїх співробітників на 755 осіб. У неділю це підтвердив російський президент Володимир Путін. Кремль називає це "відновленням дипломатичного паритету" - мовляв, кількість співробітників американської дипмісії в РФ має бути такою ж, як і кількість співробітників російської дипмісії в США. Тобто, становити 455 людей.
"Тисяча з гаком співробітників - дипломатів і технічних працівників - працювали, досі ще працюють в Росії, 755 повинні будуть припинити свою діяльність в Російській Федерації. Це чуттєво", - сказав Путін.
А ще Росія забере в дипмісії дачу в Сосновому бору та посольський склад.
Відплата за санкції
Безсумнівно, що недружній дипломатичний крок Москви - це відплата за введення нових санкцій проти Росії. Це підтвердив і Путін в інтерв'ю для ВГТРК.
"Чому зараз? Тому що американська сторона зробила нічим не спровокований, що дуже важливо, крок щодо погіршення російсько-американських відносин". Він також додав, що "вони досить довго чекали, що, можливо, ситуація зміниться на краще. Але, судячи з усього, якщо вона й зміниться, то не скоро".
Удар по дипмісії - болючий, проте очікуваний крок. Адже ще в грудні зі США, згідно з указом Барака Обами, вислали 35 російських дипломатів. Також у посольства РФ забрали дві дачі. Американські спецслужби переконані, що там відбувалися не лише офіційні прийоми, але й проводилася розвідувальна діяльність.
Але тоді Росія не поспішала з симетричною відповіддю. Путін сподівався, що новообраний президент Дональд Трамп розпочне іншу політику та, можливо, навіть скасує санкції.
Під час зустрічі з Трампом на саміті G20 Путін сподівався, що дві дачі повернуть росіянам як жест доброї волі. Але цього не сталося.
Звільнятимуть росіян
Слід зауважити, що про висилку американських дипломатів, як написали деякі видання, не йдеться. Точніше, невідомо, чи доведеться комусь із американських співробітників дипмісії залишити РФ. Можливо, саме через це реакція США наразі доволі стримана.
"Це недоречний і гідний жалю крок", - відзначив представник Держдепу.
Точна кількість співробітників посольства США у Росії не відома. Сайт Meduzaнаводить цифру 1210, базуючись на словах Путіна і даних МЗС РФ - звільняють 755 людей, щоб залишилось 455.
Агентство Reuters, посилаючись на звіт генерального інспектора Держдепартаменту, пише, що в 2013 році штат посольства становив 1279 осіб. З них 934 були місцеві громадяни, які працюють по найму, та 301 громадянин США.
Як пише газета The New York Times, скоріш за все 755 звільнених становитимуть російські наймані працівники посольства в Москві та консульств у Санкт-Петербурзі, Єкатеринбурзі та Владивостоці.
Про те, що в штаті посольства ніколи не було 755 громадян США сказав і колишній американський посол в Росії Майкл Макфол. За його словами, скорочення повпливає на швидкість, з якою опрацьовуватимуть заяви росіян на отримання американських віз.
"Якщо ці скорочення реальні, росіянам слід чекати, що для отримання візи для поїздки в США їм доведеться очікувати тижні, якщо не місяці", - написав він у своєму Twitter.
Путін сподівається на Трампа
Момент для відплати обрано не просто так. Конгрес уже схвалив санкції, але Трамп їх досі не підписав, хоча в його адміністрації запевнили, що він це зробить. Тому введення дипломатичних санкцій можна вважати сигналом не для президента, а саме для Конгресу, написав у Facebook аналітик Московського Центру Карнегі Олександр Баунов.
Як пише The New York Times, дипломатичні контрсанкції - найбільш прості серед тих, які міг застосувати Кремль. І, вочевидь, найменш болючі. Власне, нікого навіть не оголосили персоною нон-грата.
Проте, навряд чи Трамп передумає через скорочення штату посольства не підписувати закон про санкції.
"Президент дав чітко зрозуміти, що дестабілізуючі дії Росії, її підтримка злодійських режимів, її дії в Україні, все це неприйнятно. Президент дав чітко зрозуміти, що скоро він підпише законопроект щодо санкцій, який прийняв Конгрес, щоб цьому протидіяти", - сказав віце-президент Майк Пенс. Цю заяву він зробив в Таллінні, під час турне по країнам Східної Європи.
Тим не менш, Путін все ще сподівається, що Трамп передумає. Під час вже згаданого інтерв'ю він говорив про те, що існує багато інших варіантів для відплати.
"У нас є, звичайно, що сказати та обмежити такі сфери нашої спільної діяльності, які будуть відчутні для американської сторони. Але я думаю, що цього робити не потрібно. Це буде шкодити і розвитку міжнародних відносин... та й нам завдавати якусь шкоду", - сказав він.
Також він довго перераховував різні спільні проекти зі США, згадав навіть про можливості спільних польотів до Венери.
Газета The New York Post пише про те, що всередині Росії можливості для відповіді американцям обмежені. Особливо, якщо вона дбає про інвестиції задля виходу з рецесії. Зовні Москва має більше опцій, зокрема може піти на загострення ситуації на сході України та в Сирії.
Тим часом російська газета "Ведомости" пише в редакційній колонці про те, що країни виходять на новий, потенційно дуже масштабний рівень війни санкцій, який "через невідповідність економічних потенціалів погрожує обернутися для Росії більшими втратами, аніж для США".
Та й взагалі РФ під виглядом відповіді "зовнішньому ворогу" навчилася карати сама себе.Поділитись в Google Plus